Pánikszoba

A kezdőlapon található rövidke fogalom meghatározásban tisztáztunk néhány alapvető tudnivalót a pánikszoba feladatát illetően. Ezt szeretnénk kicsit részletesebben kifejteni, beleértve a kialakítási lehetőségeket, a védelmi szinteket tisztázni, a lehetséges berendezéseket megemlíteni.

Pánikszoba, pánikszekrény, biztonsági szoba – minimális különbség a megnevezésekben mégis nagy különbség a kialakításokat illetően. Az hogy melyiket választjuk sokszor nem az akaratunk, hanem az adott lehetőségek döntik el. Egy biztos bármit is építsünk, az életet menthet.

És akkor most nézzük külön-külön, mi mit is értünk ezen kifejezések alatt.

A hagyományos értelemben vett pánikszoba kifejezésről elsőként szinte kivétel nélkül mindenkinek a David Fincher által rendezett nagy sikerű film jut eszébe, Jodie Foster szereplésével. Tulajdonképpen a lényeget jól meg is ragadja, miszerint adott egy hálószobából könnyen, gyorsan elérhető nehezen bevehető, bekamerázott helyiség szuper ajtóval és vastag falakkal, amibe az éjszakai betörés elkövetői elől gyorsan elbújhatunk. Azért az egyik legfontosabb dolog mégis kimaradt a csilliárdokba kerülő szobából, mégpedig a megbízható kommunikációs eszköz, amin segítséget lehetne kérni.

Maga  a szoba egyébként sajnos fényévekre áll a magyar valóságtól (elsősorban anyagi lehetőségek miatt), ennél azonban sokkal egyszerűbb kialakításban is megvalósítható egy adott esetben teljes biztonságot nyújtó életvédelmi helyiség. Ezekben nem életvitelszerűen kell berendezkedni, elég egy pad, egy kis víz, egy telefon hogy segítséget hívjunk és kiüljük azt az 1-2 órát, amíg a rendőrség megérkezik.

Pánikszekrény

Nagyon sok lakás alapterülete eleve nem teszi lehetővé a külön szoba kialakítását vagy leválasztását. Cégünk az ilyen lakástulajdonosoknak ajánlja az általunk “pánikszekrénynek” aposztrofált modulszerűen szerelhető helyiségeit 1-4 négyzetméter között. Ezt gyakorlatilag egy acélszerkezetű, acélborítású, acél ajtóval ellátott, padlóhoz és falhoz rögzített szerkezetként kell elképzelni, ami az adott szobába viszonylag kis anyagi és munkaráfordítással leválasztható, elrejthető, beolvasztható. Egy egyedülálló személynek már az 1 négyzetméteres pánikszekrény, megfelelő védelmet és biztonságérzetet ad. A pánikszekrény csak belülről szerelhető, csak belülről zárható és nyitható. A moduláris felépítésnek köszönhetően gond nélkül, akár egy 8. emeleti panellakásban is telepíthető és alkalmas mindenféle szabadkézzel végrehajtott támadás kivédésére, ellenáll hagyományos maroklőfegyvereknek, esetleg egy nagykalapáccsal való szétverésnek is.

Nyilván mindenhova be lehet jutni, de azért senki ne gondolja, hogy egy éjszakai besurranó tolvaj nagyflexxel vagy lángvágóval megy rabolni, ráadásul mivel ezekbe a pánikszekrényekbe csak mechanikai roncsolással lehet bejutni, így hosszú időt és nagy hanghatást vonz maga után. Ami azért gyorsan felkeltené mások figyelmét is. Tehát túlélési esélyeink összehasonlíthatatlanul jobbak egy ilyen megoldással is, ahol időt nyerünk amíg megérkezik a segítség, mint hogy akár gyorsan a saját párnánkkal fojtsanak meg minket éjszaka.

Pánikszoba

Természetesen, mint ahogy sok más területen is, az anyagi lehetőségek növekedésével nagyban javulnak a védelmi lehetőségeink is. Egy különálló vasbeton fallal, biztonsági ajtóval ellátott helyiség sokkal komolyabb védelmi szintet képvisel. Pánikszobából nincs két egyforma. Erre ajánlatot kizárólag csak a helyszín ismeretében tudunk adni, ahol a számtalan kiegészítőről, mint áramellátás, kamerarendszer, oxigénellátás, kommunikáció is tájékoztatjuk.

Biztonsági szoba

Lényegében ez is használható pánikszobaként, azonban a személyvédelem mellett valamilyen anyagi érték védelmét is szolgálja. (ékszer, műtárgy, készpénz). Kialakítására – nyilván a jelentős anyagi értékkel rendelkező ügyfélkörből adódóan – sokkal inkább jellemző az igen komoly biztonsági rendszer, az elegáns, komfortos belső tér.